![]() |
Total distance = 5310.5 + 26 = 5336.5 km
Distance to Destination: 322.8 + 26 = 348.8 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance = 5336.5 + 18 = 5354.5 km
Distance to Destination: 348.8 + 18 = 366.8 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance = 5354.5 + 24 = 5378.5 km
Distance to Destination: 366.8 + 24 = 390.8 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) Total distance = 5378.5 + 7 = 5385.5 km Distance to Destination: 390.8 + 7 = 397.8 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
I thought as though Aberkok needed a little companionship :)
Total distance: 5385.5 + 119.6 = 5505.1 km
Distance to Destination: 397.8 + 119.6 = 517.4 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5505.1 + 17 = 5523.1 km
Distance to Destination: 517.4 + 17 = 534.4 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5523.1 + 4.5 (run) = 5527.6 km
Distance to Destination: 534.4 + 4.5 = 538.9 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5527.6 + 13 (bike) + 4.5 (run) = 5545.1km
Distance to Destination: 538.9 + 17.5 = 556.4km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5545.1 + 28.8 = 5573.9 km
Distance to Destination: 556.4 + 28.8 = 585.2 km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5573.9 + 20 = 5593.9km
Distance to Destination: 585.2 + 20 = 605.2km (of 985 km to Tacoma, Seattle) I've been a lot busy but last week was good... I ran about 4 miles on the treadmill three days in a row. |
Time to get back on track -
Total distance: 5593.9 + 5 = 5598.9km Distance to Destination: 605.2 + 5 = 610.2km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5598.9 + 5 = 5603.9km
Distance to Destination: 610.2 + 5 = 615.2km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5603.9 + 8 = 5611.9km
Distance to Destination: 615.2 + 8 = 623.2km (of 985 km to Tacoma, Seattle) |
I found my elliptical trainer at the excavation site in my den....
Total distance: 5611.9 +5.2 = 5617.1km Distance to destination: 623.2 + 5.2 = 628.4 (of 985km to Tacoma, Seattle) |
O.K. I'll bite...
Oh to have lost so many kms to apathy towards this thread... well, no longer. Spring is here. Total distance: 5617.1 + 12 (this week) = 5629.1km Distance to destination: 628.4 +12 = 640.4 (of 985km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5629.1 + 5.1 = 5634.2km
Distance to destination: 640.4 + 5.1 = 645.5 (of 985km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5634.2 + 8 = 5642.2km
Distance to destination: 645.5 + 8 = 653.5 (of 985km to Tacoma, Seattle) |
Total distance: 5642.2 + 4 = 5646.2km
Distance to destination: 653.5 + 4 = 657.5 (of 985km to Tacoma, Seattle) I'm glad this thread has been resurrected. |
Quote:
More elliptical goodness, but I hope to teach myself to run this spring. Total distance: 5646.2 + 5 = 5651.2km Distance to destination: 657.5 + 5 = 662.5 (of 985km to Tacoma, Seattle) |
Ellipticals from today and yesterday:
Total distance: 5651.2 + 4.8 + 5 = 5661km Distance to destination: 662.5 + 4.8 + 5 = 672.3 (of 985km to Tacoma, Seattle) |
Since starting my 5 miles runs this past Saturday....
Total Distance: 5561km + 32.2km = 5593.2km Distance to destination: 672.3km + 32.2km = 704.5km of 985 to Tacoma/Seattle I'm liking the fact that I can contribute significantly now..... |
Elliptical trainer
Total Distance: 5593.2km + 7km = 5600.2km Distance to destination: 704.5km + 7km = 711.5km of 985 to Tacoma/Seattle |
Elliptical trainer
Total Distance: 5600.2km + 8km = 5608.2km Distance to destination: 711.5km + 8km = 719.5km of 985 to Tacoma/Seattle |
Treadmill
Total Distance: 5608.2 + 8 = 5616.2km Distance to destination: 719.5 + 8 = 727.5km of 985 to Tacoma/Seattle |
Treadmill
Total Distance: 5616.2 + 8.2 = 5624.4km Distance to destination: 727.5 + 8.2 = 735.7km of 985 to Tacoma/Seattle |
Elliptical Trainer (From Thursday)
Total Distance: 5624.4 + 7.8 = 56232.2km Distance to destination: 735.7 + 7.8 = 743.6km of 985 to Tacoma/Seattle NOTE: I'm taking it easy on the ellipticals as they are just a lead up to my plan on April 1 to begin a beginner running program. (Wish me luck.) |
Another 15 miles/24.1km worth of roadwork.
Total Distance....56232.2km + 24.1km = 56256.3km Distance to destination....767.7km of 985 to Tacoma/Seattle For those of us keeping track the "other" way.... 34,956.04 miles total distance and 477.03 miles of 612.05 miles to Tacoma/Seattle. |
2 5k runs since last post:
Total Distance....5656.3 + 10 = 5666.3km Distance to destination....767.7 + 10 = 777.7km of 985 to Tacoma/Seattle Oh and watch the digits guys, we almost ended up adding about 50 000 k to our total distance. Good luck with the running, Guru... I'm always up for joining you! |
2 elliptical sessions, Monday and Wednesday (and maybe one later today):
Total Distance....5666.3 + 15.2 = 5681.5km Distance to destination....777.7 + 15.2 = 792.9km of 985 to Tacoma/Seattle * * * * * Quote:
|
I'll run with two jugs of water as a handicap.
|
:grumpy: Thanks.
|
Yesterday, I jumped the gun on my beginner running program: Starting with running 1 minute, walking 2 minutes, repeated 12 times. Holy crap this running thing is hard! :surprised:
My next run is tomorrow. We'll see how my recovery rate is doing. Total Distance....5681.5 + 3.3 = 5684.8km Distance to destination....792.9 + 3.3 = 796.2km of 985 to Tacoma/Seattle |
Went for a walk with my son...
Total Distance....5684.8 + 8km = 5692.8km Distance to destination....796.2 + 8 = 804.2km of 985 to Tacoma/Seattle |
Total Distance....5692.8 + 8.5 = 5701.3km
Distance to destination....804.2 + 8.5 = 812.7km of 985 to Tacoma/Seattle Congrats, Baraka! You'll be amazed at how fast you get better. |
Quote:
We should go trailrunning this summer. |
Quote:
|
Quote:
* * * * * Total Distance....5701.3 + 3.3 = 5704.6km Distance to destination....812.7 + 3.3 = 816.0km of 985 to Tacoma/Seattle |
Total Distance....5704.6 + 5.7 = 5710.3km
Distance to destination....816.0 + 5.7 = 821.7km of 985 to Tacoma/Seattle |
Total Distance....5710.3 + 3.6 = 5713.9km
Distance to destination....821.7 + 3.6 = 825.3km of 985 to Tacoma/Seattle |
I swam a mile tonight...
Total Distance....5713.9 + 1.6 = 5715.5km Distance to destination....825.3 + 1.6 = 826.9km of 985 to Tacoma/Seattle (This is my first post in this thread - did I do it right ?) |
Right on, Tirian...
I did some extra walking today no thanks to Toronto's #7 bus sucking: Total Distance....5715.5 + 4 = 5719.5km Distance to destination....826.9 + 4 = 830.9km of 985 to Tacoma/Seattle |
All times are GMT -8. The time now is 04:41 PM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2
© 2002-2012 Tilted Forum Project