![]() |
5 miles (8km) last night
Self Total 149 miles Grand Total 1164.1 + 8 = 1172.1 km Towards next location 357.6 + 8 = 365.6km |
Grand Total 1172.1 + 4.5 = 1176.6 km
Towards next location 365.6 + 4.5 = 370.1km of 571.2km |
Todays contribution = 34km
Total self contribution = 325+34 = 359km Total distance = 1176.6 + 34 = 1210.6km Distance towards Anchorage from Fairbanks = 370.1 + 34 = 404.1 (of 571.2km) Almost there! We can totally get there this week! |
4 miles (6.4 km)this morning
Self Total 153 miles Grand Total 1210.6 + 6.4 = 1217.0 km Towards Next Location 404.1 + 6.4 = 410.5 (of 571.2) |
Grand Total 1217 + 5 = 1222 km
Towards Next Location 410.5 + 5 = 415.5 (of 571.2) |
4 miles closer!
Self Total 157 miles Grand Total 1222 + 6.4 = 1228.4 Towards Next Location 415.5 + 6.4 = 421.9 (of 571.2) |
Grand Total 1228.4 + 3.6 = 1232 km
Towards Next Location 421.9 + 3.6 = 425.5 km (of 571.2) |
Was raining last night, but forced myself to get some riding time in as it has been a while.
18.8 km Bike Ride Total Self Contribution 55.2 +18.8 = 74 km Grand Total 1232 + 18.8 = 1250.8 km Distance towards Anchorage from Fairbanks 425.5 + 18.8 = 444.3 km (of 571.2) |
Todays contribution = 45km
Total self contribution = 359+45 = 404km Total distance = 1250.8 + 45= 1295.8km Distance towards Anchorage from Fairbanks = 444.3 + 45= 489.3 (of 571.2km) Okay! Maybe we'll get there this week! Right!? right? |
4 miles this morning
Self Total 161 miles Grand Total 1295.8 + 6.4 = 1302.2km Towards Anchorage 489.3 + 6.4 = 495.7km |
Last week:
7.9 km elliptical trainer 7.4 km elliptical trainer And, I finally got my bike out, now that I'm convinced the snow ain't comin' back this season. I did a light 10 k'er to start and it went pretty good. I'll be starting to run in the next while too; I'm on a cross-training program. 7.9 + 7.4 + 10.0 = 25.3 km Grand Total: 1302.2 + 25.3 = 1327.5 Towards Anchorage: 495.7 + 25.3 km = 521 km (of 571.2) And I didn't mean to leave this until the weekend. I usually try to post the day I do the workout... sorry. |
Well, this will work out well for me since I started my marathon training for the year. I suppose it's not fair to back track, so I'll just post what I did today: 10 miles (or 16 km)
1327.5 + 16 = 1343.5 |
Grand Total: 1343. 5 + 5.5 = 1349
Towards Anchorage: 537 + 5.5 km = 541.5 km (of 571.2) The running improves by the week. But I took my first bike ride on Thursday. Watch out, motherFs. |
Quote:
|
1349 + 20 = 1369km
Towards Anchorage: 541.5 + 20 = 561.5km |
Todays contribution = 33km
Total self contribution = 404+33 = 437km Total distance = 1369 + 33= 1402km Distance towards Anchorage from Fairbanks = 561.5 + 33= 594.5 (of 571.2km) *DING DING DING* LADIES AND GENTLEMEN, AND THE NOT SO GENTLEMEN IN THE AUDIENCE, WE HAVE ARRIVED AT OUR DESTINATION!!! *DING DING DING* I thought about going to as our next stop, down the lovely stretch of the Alaskan highway, into our lovely neighbor to the north, CANADA!!! We were going to visit a little place called White Horse, in the Yukon Territory. But I noticed that its over 1200kilometers away. THIS IS ABOUT SMALL SEXY (and achievable?) GOALS. Keep interest high as we go from new place to new place!! SO INSTEAD, we go to the just as sexy (but even closer) CORDOVA, Alaska!! *bells and whistles* Quote:
Our next location, CORDOVA ALASKA, is a mere 624 kilometers away! From Anchorage AK to Cordova = 594.5 - 571.2 = 23.3 km (of 624km to Cordova AK) |
meanSpleen... now it's your turn to do a feature post on Anchorage. Give us a nice little tour. Pics would be nice.
|
I knew that!!! Maybe!
ANCHORAGE Did you know that relative to the rest of Alaska, Anchorage is HUGE? This city is the largest in the entire state both in physical size, and in population! http://www.mindspring.com/~alutiiq/p...set-apr003.jpg Tourism plays a major part in the city's economy, but for some odd reason it is usually in the mid-spring to early autumn parts. Something about it being too cold during the rest of the year! Maybe those boats can't sail in. Who knows?!!? http://www.anchorage-alaska-lodging....ska-eagle1.jpg Watch out for the Grizzly Bears! http://www.hickerphoto.com/data/medi...-bears_192.jpg Check it out! Anchorage LIVE CAMS of the city! ---- http://www.acsyellowpages.com/webcam.htm Watch out! You can get educated in the state's biggest University, the University of Alaska, Anchorage! -- http://www.uaa.alaska.edu/ Interested in Aviation? They got you covered! Quote:
|
G-Maps Pedometer Report
Nice work, Spleen
1402 + 3.7 (treadmill) + 11 (bike to lesson) = 1416.7km Total Distance 23.3 + 3.7 + 11 = 38km (of 624km to Cordova AK) Check out our progress a la "Indiana Jones aeroplane style" at the following link: http://www.gmap-pedometer.com/?r=938736 |
I truly enjoy riding my bike at night now. Like, 8pm at night. You have to pay so much more attention that you can feel yourself become even more focused on the small details of riding your machine. Every small crack or unevenness in the road becomes magnified and it almost seems like you can feel the road better. Probably because you can barely see it!
ON THAT NOTE (SEGUE!??!) Let It Be Known - I hate people who wear all black exercise clothing/outfits/whatever when they are out walking on a marked BIKE PATH in an area with NO LIGHTS, and that, while I have right of way and have a front headlight on the front of my bike REFUSE to not get in a single file line and continue to walk three abreast taking up the whole lane. It is not that I don't mind the taking up the entire path. It is the fact that, while dressed all in black, at night when everything is black, and while a light is being shone upon them by a 15+mph bike THEY STILL APPEAR BLACK AND THEREFORE ARE EXTREMELY HARD TO SEE!!!! Todays contribution = 33km Total self contribution = 437+ 33 = 470km (32.4%) Total distance = 1416.7 + 33= 1449.7km Distance towards Cordova from Anchorage = 38 + 33= 71 (of 624km to Cordova AK) |
I've slacked off a little bit for the past couple of days. No excuse - I've just been a bit lazy. So, tonight, I set out for a nice little 8 mile run. I even mapped it out on Google Earth, to make sure I had the distance right. Anyway, in a park along my route, I managed to get a little lost (first time running this route), and I ran a slightly different path. When I got home, I mapped it out, just to see what I did.
10.2 miles (16.4 km) tonight Self Total 171.2 miles Grand Total 1449.7 + 16.4 = 1466.1km Towards Cordova 71 + 16.4 = 87.4km (of 624) |
Grand Total 1466.1 + 11.5 = 1477.6km
Towards Cordova 87.4 + 11.5 = 98.9km (of 624) |
10.5 mile (16.9 km) run tonight
Self Total 181.7 miles Grand Total 1477.6 + 16.9 = 1494.5km Towards Cordova 98.9 + 16.9 = 115.8km (of 624) |
aberkok and I did a ride today... between us we pulled in:
Grand Total 1494.5 + 39.5 = 1534km Towards Cordova 115.8 + 39.5 = 155.3km (of 624) |
6 miles(9.7km) this afternoon
Self Total 187.7 miles Grand Total 1534 + 9.7 = 1543.7km Towards Cordova 155.3 + 9.7 = 165km (of 624) |
Grand Total 1543.7 + 5.5 = 1549.2km
Towards Cordova 165 + 5.5 = 170.5km (of 624) |
Grand Total 1549.2 + 5.6 = 1554.8km
Towards Cordova 170.5 + 5.6 = 176.1km (of 624) |
Grand Total 1554.8 + 64 = 1618.8km
Towards Cordova 176.1 + 64 = 240.1km (of 624) (There's a coupla days worth there). |
Did a 10 mile run (16.1km) last night
Self Total 197.7 miles Grand Total 1618.8 + 16.1 = 1634.9km Towards Cordova 240.1 + 16.1 = 256.2km (of 624) |
Todays contribution = 33km
Total self contribution = 470+ 33 = 503km (30.1%) Total distance = 1634.9 + 33= 1667.9km Distance towards Cordova from Anchorage = 256.2 + 33= 289.2km (of 624km to Cordova AK) +++++++++++++++++++++++++++++++++ For those with 5+ updates, total distances covered! (rounded to the nearest tenth, sorted by total updates descending) Aberkok: 142.9km Mojodragon: 355.1 Meanspleen: 503 kurty_b: 74 Baraka Guru: 128.9 Soccerchamp: 36 Stick: 164.6 |
Weekend's Contribution (walking around D.C.) - 18.5 km
Total self contribution = 74 + 18.5 = 92.5km Total distance = 1667.9 + 18.5 = 1686.4km Distance towards Cordova from Anchorage = 289.2 + 18.5 = 307.7km (of 624km to Cordova AK) |
4 miles yesterday (6.4km)
Self Total 201.7 miles Grand Total 1686.4 + 6.4 = 1692.8km Towards Cordova 307.7 + 6.4 = 314.1km (of 624) We're more than halfway there! |
And another 5 miles today (8km)
Self Total 206.7 miles Grand Total 1692.8 + 8 = 1700.8km Towards Cordova 314.1 + 8 = 322.1 (of 624) |
Hiked 11.2 kms
Total self contribution = 92.5 + 11.2 = 103.7km Total distance = 1700.8km + 11.2 = 1712km Distance towards Cordova from Anchorage = 322.1 + 11.2 = 333.3km (of 624km to Cordova AK) |
Running in the sun at high noon is not a great idea!!
Total distance = 1712km + 5.6 = 1717.6km Distance towards Cordova from Anchorage = 333.3 + 5.6 = 338.9km (of 624km to Cordova AK) |
*Yesterday :o*
Todays contribution = 47km Total self contribution = 503 + 47 = 560km (31.7%) Total distance = 1717.6 + 47 = 1763.6 km Distance towards Cordova from Anchorage = 338.9 + 47 = 385.9 km (of 624km to Cordova AK) |
Great hikes this weekend! I have to start upping my mileage to prepare for some burley backpacking trips in a few weeks.
Total self contribution = 103.7 + 19.2 = 122.9km Total distance = 1763.6 + 19.2 = 1782.8km Distance towards Cordova from Anchorage = 385.9 + 19.2 = 405.1 km (of 624km to Cordova AK) |
** About halfway through my ride today, my stomach began to HURT. The feeling you get when you exercise after eating. The problem is that I ate about six hours prior to riding. Maybe it had something to do with the fact that for lunch today I had Nachos and a Blizzard from Dairy Queen. MAYBE!!!
Todays contribution = 33km Total self contribution = 560 + 33 = 593km (32.7%) Total distance = 1782.8 + 33 = 1815.8 km Distance towards Cordova from Anchorage = 405.1 + 33 = 438.1 km (of 624km to Cordova AK) |
Back in the saddle, or on my feet anyway. Ran 3.4km after work today.
Total distance 1815.8 + 3.4 = 1819.2 km Distance towards Cordova from Anchorage 438.1 + 3.4 = 341.5 km (of 642) |
Quote:
Corrected totals: Total distance = 1819.2km Distance towards Cordova from Anchorage 438.1 + 3.4 = 441.5 km (of 642) |
All times are GMT -8. The time now is 12:47 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2
© 2002-2012 Tilted Forum Project