![]() |
It's fun living walking-distance from a thrift store. In Berkeley we lived less than a block away from a Goodwill - I'd frequently walk through on the way home from classes.
If you're not horrified at Wal-Mart, or just like free things... Wal-Mart online has free samples of select items. You get to pick out what samples you want and order them specifically. The freebies change periodically. Here's a link: Walmart.com - Free Samples & Trials: Free Samples |
Quote:
We aren't heavy cell phone users, so we each (wife and I) got a phone and account through Virgin. No contract, pay for minutes as you go with no expiration. The minimum is paying up for $15 worth of minutes every 3 months if you set it up on an automated plan. Neither of us ever burns through all of our minutes since the phones are mostly for quick convenience calls when we are away from the house. So that is $60 per YEAR for cell phone service for each phone. I know lots and lots of people who pay more than $60 per month for cell phone service. Even if you cut one of your cell phones (assuming you are in a couple) down to a pay as you go plan, the savings can add up. |
This is really great advice, I already do most of this stuff, but it opened my eyes to a few more I could do.
Here's a couple that should be added too. # Spend a couple extra $ and switch to CCFL (energy saving) light bulbs for the lights in the house you use most, these put out the same, if not brighter light and take a fraction of the energy. The extra $2-3 per bulb you buy will easily pay for itself within the first month, if not the first couple months of use and save you money after that, they last longer too, which means less replacements. # Choose the stores you go to, around here stores like Whole Foods, Safeway, Fred Meyer, QFC, and New Seasons are prominent, however shopping at stores like Winco or Wal-Mart even when buying name brand foods will save you up to 20-30% on your grocery bill every trip that can add up pretty quickly. They even did a news story on it a couple years ago that proved it while purchasing identical items. You get even better deals when you purchase generic brands at these stores versus their name brand equivalents. For a quick example I took a shopping trip today and the name brand of green beans was $1.17 a can, the OTHER brand was a $0.85 a can, and the GENERIC brand was $.055 a can, over a 50% savings on the exact same vegetable prepared the exact same way. Also Dollar Stores are great for most products, get familiar with your local dollar store and learn what you can get there for cheaper than the discount stores and make 2 trips instead of one, it will be well worth it. Just in hand sanitizer alone for the 3 bottles of it alone saves us $10/month by buying from the dollar store at $1/bottle to $4/bottle at the discount store. |
I have found that CCFLs have not lasted any longer than regular incandescent bulbs. As far as energy usage, that's a bit more up in the air.
something that came across my monitors this morning Quote:
|
Quote:
|
Quote:
|
oddly enough this is back from Feb 2007.... I didn't realize that there was something about refinancing, but that was a point of saving money back in those days. Though you are right refi can be costly. I honestly hate the roll up into the mortgage because well people think it's "free"
|
That's the boat we're in now-bank wants 9.5%, raising our ARM $300 a month at the same time I lost my job, so in essence, we lost $1500 a month but our mortgage is $2100. Refinancing would have upped the loan amount, although we would have dropped 4 points, bringing the payments to under $1800; problem is, adding closing costs to the balance made our loan to value ratio too close and we ended up being denied by the underwriters after being approved by the lender. :(
We all know how I feel about CFL bulbs... I recently got a different phone plan that dropped the monthly bill at least $50. Verizon doesn't advertise it, but they have a family plan that is all inclusive for $99.99 for the first two cell phones, $9.99 each after that. Unlimited texting in and out of network, which is where the savings are when you have teenagers.:thumbsup: |
Quote:
C'mon people, are you (or rather others around you) so stuck in the shadows & muck that no one around there could launch a movement like the one I've proposed?? Shocking on so many levels... Meanwhile I'm in NE Ohio trying to create jobs with insurance for hundreds of the unemployed uneducated laborors. Could you or Anyone else try to save CAL Berkeley by sharing this international idea around CAL Berk and maybe see if people might try to turn on to it? Guess I've dropped the "glove" in a way... Hey, when did CAL Berkeley get so flipping COLD and uncosmic and uncaring??? /still in shock!!!!?/ OMG... this is so freakin' unreal.....Someone Needs To Do It. Forward this or find some Bike Shop that will help. Please, for the sake of our future in this 2009 World. |
hunnychile, maybe you should start it. why wait for someone else to make the world the way you want it to be?
Today's item is really interesting... It's VERY frugal and very much the tightest articleI've seen. The article says one thing that has always been a part of my modes, you can't make more money but you can spend less money which is just like making more money. So this week, I want to go to the movies. It really pisses me off to pay $12 to go to the movies in Manhattan, so I rarely go to paid movies. I get free screenings all the time but that's another story. So instead of ADDing to my outgo of cash, I've made food for most of the week, and thus removed a couple nights out of dinner. I'm also taking those left overs for lunch. Net effect, the cost of going to the movies will be offset by not spending on going out. This normally is the way that one can apply savings as the person in the article. Quote:
|
I have always been a coupon clipper; I've had my little box of coupons with me for 20 years. I get kinda disappointed if I don't see at least 20% off the bill and I always try to stay under $100-I go about once every 10 days. I found that while one store was giving 2c for every bag you bring and use, another was giving 5c. I bring 4 large bags with me all the time and the store that gives 5c per bag also has better prices overall, so instead of going around the corner, I drive the 5 miles. So far it's paying off in lower grocery bills.
Both my spouse and I are curb hunters. He picks up discarded wood for projects and I look for furniture or things for the house. Yesterday I picked up over 60 bricks that someone had listed in Craigslist so that we can put in our sidewalk-it will be entirely made up of used brick. Some of my curb finds are shelving, a desk (friend found it next to a dumpster and it's gorgeous), we've had lawnmowers as well that the spouse took and fixed; we have an industrial air compressor, a drum sander, a serving platter and an old wire egg basket and an oak and iron park bench , all curbside specials. The spouse makes mirrors out of old windows-all found on curbs or in dumpsters. With about $10 in wood and mirrors and about 5 hours worth of work, we sell them for at least $75 each. We have 3 boxes of wood flooring he picked up-don't know what we're going to do with it but it was free! |
I actually really want to make my own laundry detergent. I'm ashamed to say I got a recipe for it off of the Duggar family's website. The Jim Bob & Michelle Duggar Family
One thing I've learned to do cheaply in the last year is clean. You can clean almost anything with boiling water, concentrated dish soap, baking soda, and elbow grease. Bleach, Borax, and washing soda are all cheap to have on hand for cleaning various things--bleach for the toilet, Borax as a laundry booster and carpet freshener (don't use around pets, though it is also good for getting fleas out of carpet), and washing soda for removing limescale and soap scum. Use worn-out shirts and cut up old towels for rags. One thing to splash out on is gloves--the Playtex gloves last a lot longer than any store brand I've come across. Manufacturers' websites with tips on how to use Super Washing Soda, Borax, and Arm and Hammer Baking Soda: Usage Tips Super Washing Soda http://www.dialcorp.com/documents/borax.pdf ARM & HAMMER® Baking Soda - Tour Our House |
One of my girlfriends used to make her own cleaners, I had forgotten about that. They made homemade soap, windex, laundry detergent.
Yes, most of the time it's about elbow grease and not the solvent. |
Here's an applicable story!
Quote:
|
Wonderful!!!!
I'm not replacing my t-shirts until they are so threadbare that they literally fall apart. Now I don't wear those shirts outside of the house. They make adequate house shirts for just slumming around the house. I haven't bought new ones since 1997 and the shirts I have slated for replacing them are $5 from Uniqlo. I had largely paid nothing for most of those shirts since they were corporate swag. The ones that I did buy were about $6. Figure the cost of owning over the time was pennies. the idea of ditching the cellphone is so radical, but I'd consider it if we're rather crunched. I'd rather have my land line than a cellphone. |
Do you have perfectly good clothes that are just sitting around? Why don't you plan a new-to-you clothing swap? Clothing swaps are a pleasant alternative to purchasing new. Get a bunch of friends together. Have each person bring a bag of clothes their family has outgrown. Sort them by size and type. Have fun! Whatever remains at the end of the evening, you can either choose to bring to the next clothing swap or donate to your local thrift store. It's incredibly rewarding and fun to put together new, cute, fun outfits from a bunch of castoffs.
|
Quote:
I bought my own house when I was 19 and in college. I knew that I was going to be there for a minimum of 3 years, maybe as much as 7 with professional school, so the timing was right to figure on an increase in property value. But even without that, I knew that I was looking at paying $250-$350 for a bedroom in a rental unit. I figured that if I could get a 3 bedroom or larger house with a mortgage under $1000, then I'd be in good shape renting the other bedrooms out to other students and paying the difference myself. Building equity, plus property value, even if I didn't have the place fully rented all the time. I ended up buying a 4/2 1900 s.f. house 3 miles from campus in a residential/student neighborhood. I bought it at $67k. I did borrow $3700 from my mom for the closing costs, and my stepdad co-signed the loan for me since banks, even back then, didn't want to write a mortgage for an unemployed college student (Yes, I recognize that not everyone has this option). My monthly PITI was $700 or so. I immediately found 2 renters, a third followed after 4 months. For most of the time that I lived in that house, I had more money coming in each month from rent than was going out for the mortgage. I did set aside money for home repairs. I learned a lot about how to do things for myself. Basic electric and plumbing to start, tile laying, landscape, minor remodeling by the time I was done. The time there was not without difficulties. I had to act as a live-in landlord to kids that were my own age. I even had to evict one of them (though thankfully not through legal channels). I ended up staying in that house after I graduated with my B.S., through 3 years of work for the University, and another 4 years of graduate school as well. All told, I was there for 11 years, which was considerably longer than I thought that I would be. We ended up selling that house for $169k and walked away with over $100k in profit. My renters had helped me pay down my principal on the house to under $60k at that point. Looking back, the decision to buy that house was one of the most significant financial and personal growth events that shaped my life as it is today. I advocate that any student who knows that they are going to be in a college town for at least a 4 year college stint at least consider the advantages of owning a house or townhome. |
Now there's an incredible way to build credit and make money while getting through school. Crazy personal growth you must have experienced during that time. Thank you for sharing this tip!
|
Watch the video: Family of five thrives on $35k 3:37
The Economides family shares how they make ends meet on $35,000 a year. this is an important thing... listen to what these people say. Quote:
|
Interesting coincidence that their last name is Economides....
Sounds like the name of the god of frugality. :D Except for credit cards, we do what they say they're doing. My monthly bill for groceries is under $300 for the four of us. I clip coupons, buy only what's on sale and always check the damaged goods shelf. I pay the mortgage rounding the figure up either to the next dollar or the next $10, depending on our situation. I use water and utilities sparingly-not flushing every pee time, washing dishes with the water off, only running full loads of wash. We hang our clothes to dry, not use the dryer except to fluff, our thermostat is at a constant 61 and the only things that use electricity constantly are the clocks, the fridge and freezer. Computers, lights, even chargers are all off when not in use. I buy my clothes off clearance racks and my jeans are Walmart brand-the only reason I've even bought any clothes at all is weight gain, otherwise I'm still wearing stuff that's years old (not using a dryer on them keeps them new looking). I cut my kids' hair-if they want a pro to do it, they have to pay for it. I get a haircut maybe 3 times a year. Problem is, we live in New Jersey......making $60k a year for a family of four is like making $25k a year in Kentucky. Insurances and taxes eat up everything; 15% of the spouse's weekly pay is for health insurance; our car insurance, which is the cheapest in the state, runs $1400+ a year(kids don't drive yet); our property taxes are 1/10 of our annual income and we get a break there. We just had a family birthday party for the twins and I managed to get all the food for under $60, including having to make the cake myself. The kids were shocked and thrilled that we gave them each $40 as their gifts-I took it out of our savings. I would dare that family to come to the east coast and still live on $35k a year. I also would ask if that's before or after taxes, because that $60k we have is before-when we file income tax, our taxable income falls to about half and I'm amazed we haven't lost our house on that. ( I just decided I'm going to say we live on $30k a year now, not $60k) |
Yes, I think that one can live off lots less in certain parts of the country. We'd have to COLA scale it.
|
Quote:
I do carry a single $100 bill in my pocket. I have a few $100 bill stashed in the apartment. I can easily spend the $100 on something that I'm yearning for or even the other bills to help make it a large purchase. But here's the thing, I don't want to break the $100 unless I absolutely have to. Once it gets broken, the 1s, 5s, 10s, 20s, all seem to flitter away really quickly. I've had the $100 in my wallet for 3 years now, and the rest also for about 3 years. |
one of the butchers I try to visit in the neighborhood. He's really nice man, gives away a ton of advice and food, if you buy $25 he gives you a pound or two of chicken leg quarters...he gives some advice on cheaper cuts of meat.
seems to be that it also conincided with NYTimes article on cheaper cuts of meat. Quote:
|
So, I just bought some parts for my car and I gots ta mention ... when buying ANYTHING online ... once you find the right price ... go google, and type in "::>>store name here<<:: coupon". You will always get at least a 5% off coupon like I did for parts for my car.
|
Ooo awesome trick, thanks Xerxys!
|
I use mint.com to track my expenses and its free. All you have to do is enter your online bank login and password. The website is legitimate and doesn't sell your information. It's been rated highly on money magazine. You can set up a budget and track it monthly; it even will email you alerts when you over spend or your bill payment date is approaching.
|
Nice one Corneo, but I don't think I'll indulge. For those of you who think that if they will stare at another spreadsheet, they're gonna die, I use Notepad to track my expenses. Once I have all the months savings and bills tallied and taken care of, I can export it to money and delete the notepad. It takes 10 seconds to do the last step!! :D
|
Hey guys ... S&K Mens Wear coupon ... Go nuts!!
|
Quote:
While I don't keep track of everything on a spreedsheet or a notepad, I do see everything (98%) of it in our monthly credit card statement. I pay for just about everything with a rewards card this includes small payments under $2. Now we currently have 4 frequent flyer round trip tickets business class for anywhere around the world. I recently found this blog. It's quite informative... The Non-Consumer Advocate |
Here's an interesting idea: Voluntarily living without heat.
I think I'm too much of a wimp for it, but it seems to work for some people: Quote:
|
My house is 52 right now, but no heat at all? Maybe if I lived in southern Arizona...
I can live without AC in the summer in AZ, I guess if you prepare for it you could handle under 20 F temps ok. |
For 2 years when hubby and I lived with my mom in eastern NC, we only ran the heat 2-3 hours a day...and that brought the house up to a toasty 50ish. Her house was over a hundred years old and had no insulation to speak of. Running the heater 24/7 only brought the house up to 60 degrees or so, but then the electricity bill was more than the rent was, so we ran it briefly out of necessity. No heat at night. We became good friends with electric blankets, extra layers, and beanies. Thankfully the winters were short and it only got really cold for a couple of months. We also had no A/C in the summer, which sucked far worse than no heat.
It wasn't fun, but we did it. I could do it again if I had to, but I certainly wouldn't choose to. |
Youguyz'reallfreeks!
There is NO way in hell I am living in a house less than 70 degrees at a given time. |
I don't think I've touched on this yet in the thread, but to continue on the path of the DIYer (do-it-yourselfer), I have been reaping the benefits of working at home and saving money while I'm at it.
The example I want to share is making your own tea vs. buying it at a cafe "on the go." I purchased some loose leaf sencha at a specialty shop. It's good quality, but it still brews as low as $0.30 a cup. Compare that to Starbucks, where I think they charge as much as $1.50. But I double infuse my leaves, and so I'm down to $0.15 a cup. Compared to $1.50? It's ten times more expensive to go grab a tea at the cafe vs. making it at home (or at work). So if you have the facilities, consider making the switch to a DIY mentality. You could argue that it's more work to make it yourself, but it's not really that much more work when you think about it. And you could also say that it's nice to go out for a break and grab a coffee or tea. Yeah, but you could always bring a travel mug of your own brew with you and go for a walk. If you grab 2 or 3 coffees or teas a day, it adds up quickly, especially when you know it's as much as ten times more expensive (we'll say at least five times more). |
Quote:
The same cup of coffee will run you about $1.75 at most coffee places around town; admittedly, there it will also be organic, fair trade, and possibly locally roasted, depending on where you go. But a savings of $1.25 or so per cup is pretty significant, and you're right, it does add up. |
(Or you could just not drink the stuff and save even more) :)
|
We're frugal, not destitute.... :)
|
This is one of the Best Threads Ever (IMHO) and I'm always glad when new posts appear here. A huge money saver for me & the Hub was to quit buying & drinking Soda Pop. And it's been easier on the recycling AND our waistlines. Even my dentist said that he has noticed our teeth look better and are healthier! No need for paying to get whiteners either. SO, yep...lots of pluses here.
I re-use all the free smaller plastic bags I get from the grocery store. I bag yucky trash every day or so and take it to the garbage can in my garage on my way to my car. I have spent little on the Large expensive trash bags this way (though I still have them) and my kitchen area is always fresher smelling. Lemme think of more and I'll add those. Oh, yes...we hardly ever buy and cook red meat these days. The savings is quite noticeable and my tummy seems happier. **I envy those of you who have room for gardens and grow some of your food!** That is truly wonderful & healthier. Thanks for doing that. LOVE how this post feels like the Original TFP remaining... Good stuff. |
Quote:
If you drink soda, it probably goes without saying that this idea would also apply to soda. The groceries sometimes have 12-pack or 2 liter bottles really cheap. Probably goes for beer, wine, and liquor, as well, but for me that's more of a go out social kind of thing. I rarely drink alcohol at home. Lindy When I'm on the road, I buy coffee at one of the ubiquitous McDonalds or Burger King drive thrus. It's fast, inexpensive, and I like the coffee better than Starbucks anyway.:) |
Starbucks does burn their coffee. I prefer Second Cup or Timothy's World Coffee.
|
One more time, always google for coupons when purchasing anything online.
I'd also like to give bigups to two of my favorite parts dealers. One of which is Certifit and my favorite Rock Auto. My car needed 2 inner and one outer tie rod, 4 rotors and 4 brake pads (rear and front). I got all these at rockauto for a total of $209.10 after a coupon brought it down to $189.90. Just 1 component would have cost me that much at any given repair shop. They're very good to work with. |
I saw a fellow at work today with this, and I thought I'd just throw it out there - it's a make your own soda dealeo - obviously, pays out big time over long term (particularly if you drink a lot of soda) but it's a bit pricey (He said around $200) for all the up front costs (including getting the bags of name brand soda syrup.
Sodastream | Turn Water Into Fresh Sparkling Water And Soda |
An interesting article about a cheap way to travel Europe:
A Walk From Vienna to Budapest - NYTimes.com Quote:
|
When i traveled through western europe a few years ago, my budget was 40 euro a day (for everything - food, lodging, fun). and it wasn't really that hard. i stayed in hostels, ate pasta and etc. from grocery stores, routinely pooled money with other travelers to buy nicer food from grocers and liquor, met up with people at the hostel common rooms who led me to great local bars and fantastic house parties, and on top of it all still went out during the day to see the sights and museums and etc. Public transportation is wonderful and cheap. Two hours after eating, 90% of meals are forgotten anyway, so might as well just eat something cheap and healthy or healthy-ish. fast food and regular dining out is wasteful.
when at home I like to do the various things mentioned above, plus my two-cents is simple: live within your means, and never use credit for anything. ever. credit is not worth it. if you really want it, save up for it and it'll all be worth it. the only debt i think is at all reasonable is a mortgage, and even there it better not be more than 25% of your take-home pay or you will be payment poor and still poor. I don't have CC's or any other credit b/c I always keep an emergency fund on hand of at least 1000$ for unforeseen expenses. that is how you avoid credit cards for "emergencies." Plus, a little planning ahead and foresight will prevent an awful lot of "emergency" spending. as has been mentioned before, certain things will run out or need replacing, so plan for it. you're going to have to do your brakes periodically, your A/C will fail at some point, you will need to do routine maintenance on your house or car. so plan for them and life will be better. /soapbox |
Hah. I was just pinging around the idea in my head to start a topic of "Post things that cost less than a dollar, (1 Euro) and detail its overall value", then I come across this thread.
I'm sure I have a few articles in my notes that deal with household economics, but it might take me days to find them. Here is something else, though: http://27.media.tumblr.com/tumblr_ku...w4ueo1_500.jpg As winter’s cold creeps in, we all revel in the little things to keep cozy. The Natural Wave is ceramic plate that fits over an old school radiator. The heated plate keeps your drinks and snacks warm without having to use additional power and energy like a microwave or oven. Pretty ingenious and if anything, it makes those old rusty radiators look a lot better. |
I just finished planning our trip out to Montana. We're leaving in a couple of weeks. All along the route I've been able to find campgrounds in national forests that range from $0 (free) to $6/night. We'll be pitching our tent in beautiful places all along the way at minimal expense. Add that to the fact that we'll be making the journey in a diesel that gets ~50 mpg, and we'll make it a cheap trip indeed.
|
Bump.
Frugal tip: After making large batches of tomato sauce, use whatever is left over in your Dutch oven or saucepot as a base for making a batch of soup. I just made a kickass minestrone using the remnants of some homemade pizza sauce (after I used said pizza sauce for making 2 pizzas and froze some sauce for later). |
car washer jets blocked - dont try poking a pin down, use the air hose at the garage to blast any obstruction. I guess if you do it now and then it should prevent clogging and give a longer life to the parts.
Been given unwanted hand lotion moisturiser stuff? Dont give it to the charity shop, feed your wood with it - um - as in timber. Got a dog? Make its treat - Liver cake recipie - Blend one pound of liver with half a bulb of garlic and one or two eggs. Pour this gloop into half a pound of flour (other way round smoke comes out of blender) Bake in a greased and floured cake tin, or individual cake tray as you would a cake - until the knife comes out clean. Dice it and bag it. Keeps for 6 days in fridge or you can freeze it down. Dogs Birthday? Decorate with primula - you can use the tubed cheese to write with. |
Can't do the bike thing here either. Everything is an hour away! But I do buy in bulk to save me gas money by less trips. Also internet purchases are delivered to the door by the USPS still. Don't know about next year though, I hear they are struggling. No more 50 cent letters to Alaska, I suppose. I hear they are considering charging by the mile!
|
You can still grow plants if you have a windowsill - I have a wall mounted (means I shoved it over an old bent nail on the fence) upside down hanging tomato plant thingy.
Back to frugal. Ex Mother in law told me when she was a gal in Norway, they would throw fresh snow on the floor and sweep it out with brooms - said its good for lifting dirt out of carpets - it sticks to the snow. I should imagine the children might like to be helping with that one. |
I needed to clean my coffee pot today. It is something I try to do every couple of months, usually right after I buy a new gallon of white vinegar. Not wanting to waste the vinegar/water mix I'd just run through the coffeepot, I decided to use the hot liquid to mop my floors. I just poured a little bit from the coffeepot onto the floor and mopped it up with my microfiber mop. Voila, clean coffeepot, clean floor, and I used the vinegar twice.
|
Our water is so hard, I usually filter the vinegar with a tea strainer to remove chunks of calcium and run it through the coffee maker 2 or 3 times. That used vinegar is also great for shining up stainless steel and pewter - I usually attack my coffee maker, teapot, sink, and pewter fruit bowl with the same vinegar. It is also excellent for getting hard water deposits off from shower walls. Put it into a spray bottle, grab a scrubby sponge, and you're set.
|
cheap coke is cheaper than toilet cleaner for cleaning the toilet
|
When purchasing fast food someplace unfamiliar, always say you want it to-go. In some cities, there are more taxes for dine-in purchases.
|
Here are some tips on saving from a CNN Money article: 7 ways to save on everyday expenses - Faster, better, cheaper: Ways to save (1) - CNNMoney
Quote:
|
I saved some money at the farmer's market recently on accident, and it made me realize it's probably something I should try more often. I went to buy some strawberries, and they were 3 pints for $8. We buy tokens at the market using our debit card instead of using cash, and it turned out that what I thought was 8 tokens was 7 tokens. I said nevermind, I'll just take two, but because it was so close to closing, the berry stand gave me the 3 pints for 7 tokens.
Lesson: Show up right as the market is getting ready to close, and say, oh, I am down to my last (insert $ here), and maybe they'll give it to you for that price. It's an easy way to dicker without actually dickering (for those of us who do not like to haggle or dicker). Goodness knows they don't want to take home produce like berries--they would rather sell them for less than not sell them at all. |
All times are GMT -8. The time now is 12:55 PM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2
© 2002-2012 Tilted Forum Project