Quote:
Originally Posted by Cynthetiq
again, you don't know what you are talking about.
|
Uh huh.
Quote:
Originally Posted by Cynthetiq
While there is something to the nutrition values, there isn't when it comes to the cost of the nutrition versus the total cost of food. Healthier food costs more to produce and costs more to purchase. It is that simple.
|
Corn costs more to produce than high fructose corn syrup? Yeah, that makes perfect sense. Oh, and I'll bet oats are REALLY expensive when compared to aspartame.
Your article fails in a major way: it's not put together by people who are budgeting.
Quote:
...a diet consisting primarily of low-calorie food costs $36.32 a day...
|
HA! I've been on a low calorie diet for years and I only spend that much a day when I eat out or have a formal (read: splurge) meal. I'll bet I could spend half that on low calorie food and have a wonderful day of food that is slightly over 2000 calories.
Smart consumers, or consumers who are aware that an 80 calorie apple that costs $0.59 will leave you just as full and energized as a 440 calorie Double Cheeseburger from McDonalds that costs $1.00, would be able to sit down for a few minutes and figure out how to eat healthy on a tight budget and manage to be much more efficient than someone who eats fast food.