Quote:
Originally Posted by Bear Cub
Maybe out your way it is. $14 in fast food could feed me for a week, eating twice a day. As it is, I can barely squeak by at $60 for reasonably healthy groceries. If you can get me seven days worth of healthy food for $14, by all means.
|
Well this is just plain wrong. Even getting the most efficient food at McDonalds so far as mass to cost, double cheeseburgers, you're looking at only eating 2 double cheeseburgers a day. Unless you're not human, you can't survive on that.
Here's something funny, though:
1 head of lettuce: $1
4 apples: $2
8 Chicken thighs: $5
Broccoli: $2
1/2 gallon of milk: $1.50
1 dozen eggs: $2.00
1 pound of lentils: ~$0.50
$14 total. This could possibly feed someone for 5 days (assuming you also have unlimited water). 14 cheeseburgers? I doubt you'd make it past 3 and you're going to be very sick.