lower income individuals don't have typically have the money to buy proper nutrition for themselves. Two bucks goes a long way at a fast food place, whereas, a yogurt costs a dollar and doesn't fill one up.
Plain and simple, it's expensive to eat healthful foods and when it comes down to having the money to eat or not eat, I understand why someone would choose fast food. And if that's all you're inputting into your body, weight gain is going to happen.
__________________
Having a Pet Will Change Your Life!
Looking for a great pet?! Click Here!
"I am the Type of Person Who Can Get Away With A lot, Simply Because I Don't Ask Permission for the Privilege of Being Myself"
|