View Single Post
Old 01-17-2006, 09:09 PM   #10 (permalink)
noahfor
Addict
 
Protein powder is a pretty cheap source of protein. My jug was $27 and has 90 serving with 20 grams per serving, so 1800 grams for $27. However, I think that you are going about this in the wrong way. To gain muscle you must take in a surplus of calories, but to lose fat you must have a caloric deficit, so you can see how they are at odds. Plus, low fat is no good. Fats are used to produce hormones which help in building muscle.
noahfor is offline  
 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62