View Single Post
Old 10-15-2005, 08:07 AM   #5 (permalink)
danny_boy
Crazy
 
OK..

Liquid water at 60 bar and 250 degrees has H = 1085.8 Kj/Kg

Pf = 1.0 bar, so Tf = 99.6 degrees, therefore H = 2675.4 Kj/Kg

So, the excess that comes out is 2675.4 - 1085.8 = 1589.6 Kj/Kg

so, assuming a mass flow of 1kg/hr, the extra energy would be 1589.6Kj/Kg which would go to vaporization.

The answer is that 0.296 evaporated. How in the world did they arrive at that number ?
danny_boy is offline  
 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76