I have no idea what the price of milk is since I rarely use it. A gallon will usually go bad before I can use it all. I rarely eat breakfast, which is usually the only time I use milk. Other than that, it's only for cooking and I'll buy about a pint, which ends up being about a buck. Therefore, I spend $8/gallon for milk.
The "healthiness" of milk is way overrated. It is not needed in a healthy diet.
|